kra-kra.pl

Blog tematyczny o psach i kotach.

Pielęgnacja

Jak rozczesać kołtuny u psa? Sprawdzone porady

Jak rozczesać kołtuny u psa? Sprawdzone porady

Coraz więcej osób posiada pieska rasy długowłosej. Taki czworonóg jest za wyjątkowo uroczy. Trzeba jednak wiedzieć, że utrzymanie takiego psa jest nieco trudniejsze, głównie ze względu na wymóg pielęgnacji sierści. Bardzo istotne jest przeprowadzanie regularnych zabiegów. Nie można zapomnieć o systematycznym czesaniu. Czynność ta jest podstawą w kwestii pielęgnacji pieska rasy długowłosej. Jeżeli się to zaniedba, dość szybko pojawiają się kołtuny.

Rozczesywania psa

Wielu właścicieli czworonogów nie wie, jak często czesać swojego pieska. Okazuje się, że niektóre pieski to uwielbiają, a inne uciekają przed szczotką. Ważne jest jednak to, że czesanie psa jest niezbędne. Mowa tutaj o zabiegu wykonywanym głównie w celu pielęgnacji oraz higieny skóry. Z tego powodu trzeba szczotkować każdego czworonoga, także szorstkowłosego. Co istotne, za pomocą szczotki możliwe jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, choćby tych przeniesionych z dworu. Z tego powodu czesanie to zabieg poprawiający zapach skóry pieska. Każdy właściciel powinien o tym pamiętać. Warto dodać, że rozczesywanie sierści psa poprawia ukrwienie oraz pomaga znaleźć pasożyty czy zobaczyć niepokojące zmiany. Co więcej, regularne czesanie pomaga usunąć włosy, które w przeciwnym razie osiadłyby na podłodze, robiąc przy tym niemały bałagan.

Kołtuny

Jak się okazuje, częstotliwość czesania pieska zależna jest przede wszystkim od rodzaju jego sierści. Specjaliści przyjmują jednak, że psy z podszerstkiem należy czesać 1-2 razy na tydzień. Wyłącza się przy tym okres linienia, gdy zalecane jest częstsze czesanie, nawet każdego dnia. Natomiast psy szorstkowłose trzeba czesać 1-2 razy w tygodniu. Nie każda osoba wie o tym, jak rozczesać kołtuny u psa. Tworzą się one głównie wtedy, kiedy martwa sierść nie jest właściwie często wyczesywana bądź gdy nie zostaje rozczesana przed kąpielą. Istnieją sprawdzone sposoby na rozczesanie kołtunów u czworonoga. Przede wszystkim warto zastosować różnego typu narzędzia. Idealnie sprawdza się szczotka przeznaczona dla pudla. Bardzo istotne jest to, żeby przytrzymywać kołtun blisko skóry w czasie czesania. Celem jest to, żeby nie powodować bólu bądź dyskomfortu u czworonoga. W przypadku, gdy kołtun jest bardzo oporny, można go delikatnie naciąć wzdłuż. Bardzo ważne jest też unikanie wycinania splątanych włosów, żeby w ich miejscu nie powstał łysy placek skóry.

Szczotka dla psa

Wiele osób zastanawia się, czym czesać czworonoga. Okazuje się, że ilość typów akcesoriów do czesania pieska często przyprawia o ból głowy. Warto jednak wiedzieć, że prawidłowy wybór pomaga w skutecznym przeprowadzeniu zabiegu. W wielu sklepach zoologicznych można znaleźć m.in. szczotki pudlówki. Mowa tutaj o prostokątnych modelach z rączką oraz z zagiętymi drucikami. Są one idealne do rozczesania kołtunów. Nadają się nie tylko dla pudli, ale praktycznie dla wszystkich ras piesków. Bardzo dobrą alternatywą są szczotki druciane. Przeważnie dostępne są modele owalne, z rączką. Są one odpowiednie dla piesków długowłosych.

Udostępnij