kra-kra.pl

Blog tematyczny o psach i kotach.

Dom

Małe zwierzęta domowe – czym się kierować przy wyborze?

Małe zwierzęta domowe – czym się kierować przy wyborze?

Małe zwierzęta domowe są świetnym wyborem jeżeli mieszkamy np. w bloku lub mamy małe dziecko w mieszkaniu. Jeżeli nie masz miejsca w domu na dużego pupila nie masz co się martwić. Masz wiele opcji mniejszych zwierzaków, które będą nam towarzyszyć na co dzień.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • które zwierzaki nadają się do małego mieszkania
  • dlaczego królik jest idealnym kompanem
  • czemu niewielka przestrzeń sprzyja chomikowi
  • dlaczego szynszyla jest świetna w małej przestrzeni

Małe zwierzęta domowe, które nadają się do niewielkich mieszkań

Nawet w bloku możemy sobie pozwolić na kota czy psa. Żeby jednak nasi czworonożni przyjaciele byli szczęśliwi musimy wchodzić z nimi na spacer i zapewniać im ruch. W przypadku psa jest to długi spacer ewentualnie bieg. Trzeba pamiętać o tym żeby trasa pokonywana podczas spaceru zapewniała tyle ruchu ile potrzebuje. Kotom wystarczy zapewnić parę zabawek lub też wyjść na zewnątrz. 

Większe zwierzęta wymagają od nas większej uwagi. Jeśli często jesteśmy poza domem i chcemy mieć zwierzę w domu. Lepiej wybrać małego pupila i spełnić jego wszystkie potrzeby.

Królik – idealny kompan do małego mieszkania

Jedna rzecz, która przychodzi od razu do głowy to właśnie królik. Dla naszego uszatego przyjaciela ważne jest wybranie odpowiedniej klatki. Bezpiecznym rozwiązaniem jest taka co ma minimum 100cm długości. Trzeba też zapewnić królikowi miejsce do biegania po mieszkaniu, tak około 3-4 godziny dziennie. Jeżeli uważasz, że klatka jest zła dla twojego królika, Możesz zainwestować w specjalny kojec lub wolny wybieg. 

Króliki żyją średnio 6-8 lat. Trzeba na nie bardzo uważać, ponieważ cechują się niską odpornością. Wyglądają jak żywe maskotki jednakże niekoniecznie lubią być noszone i przytulane. Mogą one ugryźć lub podrapać jeśli zrobimy to w wbrew ich woli.

małe zwierzęta domowe

Niewielka przestrzeń sprzyja chomikowi

Małe zwierzęta domowe takie jak chomik są wybierane głównie przez osoby mieszkające w blokach. Potrzebują one jeszcze mniejszej przestrzeni niż króliki. Jednak powinny one być wypuszczane codziennie na przynajmniej pół godziny. Trzeba zapewnić tym maluchom odpowiedni wybieg lub zabezpieczeń teren po, którym będzie się poruszał, by nie stała mu się krzywda. 

Te małe przyjazne zwierzaki wymagają jeszcze mniej uwagi niż króliki, jednak nie można o nich zapomnieć. Potrzebują one naszej bliskości. Żyją one krótko w warunkach domowych około 2-3 lat.

Małe zwierzęta domowe – wymagająca szynszyla

Z wymienionych w artykule gryzoni szynszyla jest w stanie przeżyć najdłużej w warunkach domowych. Średnio jest to 15 lat. Jednak są one bardziej wymagające, ponieważ bardziej się stresują, a za tym idzie potrzeba zapewnienia im spokojnej atmosfery. Są to zwierzęta stadne, których hodowlę zaleca się przeprowadzać w parach najlepiej tej samej płci. 

Klatki dla szynszyli powinny być wysokie, ponieważ te gryzonie lubią skakać i poruszać się na półkach zamontowanych na różnych poziomach. Tak jak króliki i chomiki, powinny mieć zapewnioną możliwość wybiegania się. 

Udostępnij