kra-kra.pl

Blog tematyczny o psach i kotach.

Koty

Ile koty mają lat i jak to policzyć?

Ile koty mają lat i jak to policzyć?

Wiele osób zastanawia się, jak przeliczyć lata kocie na ludzkie. Okazuje się, że wiek psa można bardzo łatwo obliczyć. Jeden rok życia psa jest równy siedmiu ludzkim, przy czym trzeba jeszcze uwzględnić rasę oraz wagę psa. Warto dowiedzieć się, jak ile koty mają lat i jak długo żyją te zwierzęta.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ile mogą żyć przeciętne koty
  • ile koty mają lat
  • co warto wiedzieć o przeliczniku wieku

Ile mogą żyć przeciętne koty?

Sporo osób nie wie, jak długo żyją koty. Okazuje się, że długość ich życia zależna jest od paru czynników. Spore znaczenie ma na przykład otoczenie, pielęgnacja, a ponadto przebyte choroby. Właściwa dieta, a także regularne kontrole u weterynarza są priorytetem w celu zapewniania długiego oraz szczęśliwego życia kota. Co więcej, do dobrej kondycji kota przyczyniają się również bezpieczne dla niego otoczenie, a ponadto regularna aktywność fizyczna oraz intelektualna, o czym niestety sporo ludzi zapomina. Warto wiedzieć o tym, że przeciętnie koty osiągają wiek od 10 do 16 lat, przy czym koty wychodzące statystycznie żyją krócej niż typowe koty domowe. Te pierwsze są narażone na o wiele więcej niebezpieczeństw, a dodatkowo częściej odnoszą obrażenia oraz zarażają się chorobami. Koty domowe często też karmione są wysokiej jakości pożywieniem, przez co żyją dłużej. Co więcej, zabierane są regularnie do weterynarza. Niestety bezdomne koty narażone są na różnego typu choroby oraz zagrożenie ze strony innych drapieżników, przeważnie psów. Dlatego ich średnia długość życia jest inna od tych, które żyją w warunkach domowych.

Ile koty mają lat?

Co ciekawe, za seniorów uchodzą koty powyżej 10. roku życia. W takim okresie życia stają się widoczne pierwsze zmiany na sierści zwierzęcia. Oprócz tego starsze koty stają się w wielu przypadkach spokojniejsze oraz więcej śpią. Co więcej, rozwijają specjalne potrzeby, np. względem odżywiania. Przede wszystkim potrzebują specjalnego pokarmu dla kotów seniorów oraz łatwiejszego do przeżucia i specjalnego dostosowanego do ich niższego zapotrzebowania energetycznego pożywienia. Okazuje się, że przebieg lat kocich w porównaniu do ludzkich z pewnością nie jest linearny. W ciągu pierwszych dwóch lat życia kot rozwija się dość intensywnie. Warto wiedzieć o tym, że kot w wieku dwóch lat osiąga dojrzałość płciową. Należy też zwrócić uwagę na to, że kot żyjący 10 ludzkich lat ma blisko 57 lat kocich.

ile koty mają lat

Wiek kota przelicznik – co warto wiedzieć?

Oczywiste jest to, że przeliczenie wieku kota jest do wykonania tylko orientacyjnie. Poza tym pewne koty nawet w zaawansowanym wieku zachowują się jak małe kotki, w czasie gdy inne kocięta mogą wydawać się trochę ociężałe oraz flegmatyczne. Dlatego wiele zależy od konkretnego czworonoga. Sporo osób zastanawia się, ile koty mają lat. Jeżeli kotek ma 1 miesiąc, to na ludzkie lata powinien mieć około 6 miesięcy. Dalej wygląda to mniej więcej tak:
– 4 miesiące życia kota – 6-8 lat ludzkich
– 12 miesięcy życia kota – 15-16 lat ludzkich
– 3 lata życia kota – 28 lat ludzkich
– 4 lata życia kota – 32 lata ludzkich
– 8 lat życia kota – 48 lat ludzkich
– 11 lat życia kota – 61 lat ludzkich

Udostępnij