kra-kra.pl

Blog tematyczny o psach i kotach.

Psy

Żywienie psa z chorą trzustką

Żywienie psa z chorą trzustką

Bardzo ważnym narządem układu pokarmowego jest trzustka. Nie tylko produkuje hormony regulujące poziom glukozy we krwi, ale także dostarcza do jelita cienkiego enzymy umożliwiające trawienie pokarmu. Nie ulega wątpliwości, że bardzo powoli postępują u psów choroby trzustki. Dodatkowo w początkowej fazie są trudne do rozpoznania. W tym artykule wyjaśnimy, czym objawia się chora trzustka u psa. Gdy dojdzie do uszkodzenia dużej części organu to dopiero wtedy zaczynają się pojawiać jednoznaczne objawy. W takiej sytuacji konieczna jest pilna interwencja weterynarza, a później odpowiedzialne postępowanie z psim pacjentem.

Zaburzenia pracy trzustki u psa

Mniejszymi lub większymi utrudnieniami w trawieniu pokarmów skutkują wszystkie zaburzenia w pracy trzustki. Powoduje to liczne problemy ze zdrowiem, a także obniża komfort oraz samopoczucie, więc ma szczególnie negatywny wpływ na życie psa. Wyróżniamy zapalenie trzustki przewlekłe oraz ostre. Przewlekłe zapalenie trzustki potrafi rozwijać się latami i skutkuje powolnym pogarszaniem się kondycji trzustki. Gdy następuje nagłe pogorszenie się stanu organu i psiego pacjenta to możemy mówić o ostrym zapaleniu trzustki.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że zwierzęta mogą doświadczyć obydwu rodzajów zapalenia trzustki. Z reguły najpierw pojawia się przewlekłe zapalenie trzustki, a później ostre, które jest nagłym efektem choroby. Nie da się ukryć, że intensywnej opieki lekarza weterynarii wymaga leczenie ostrego zapalenia trzustki u psów. Trzustka zyska czas na odpoczynek i regenerację, jeśli w pierwszym okresie wdroży się odżywianie dożylne. Dodatkowo lekarz może zdecydować o włączeniu leków przeciwbólowych oraz antybiotyków. Pies musi pozostawać pod stałą kontrolą lekarza po ustąpieniu objawów. Warto również wprowadzić lekkostrawną i niskotłuszczową dietę, czyli tak zwaną dietę trzustkową. Należy podkreślić, że dieta trzustkowa to właściwie zaplanowany jadłospis, który składa się z karmy lekkostrawnej dobrej jakości.

Dowiedz się więcej na stronie https://blog.piesotto.pl/jaka-karma-dla-psa-z-chora-trzustka/.

Dieta przy chorej trzustce u psa

Jeśli pies ma chorą trzustkę to bezwzględnie należy unikać karmy słabej jakości, która zawiera konserwanty i sztuczne dodatki. Lepiej również nie dokarmiać psa resztkami ze stołu, ponieważ są to przeważnie produkty przetworzone oraz mocno przyprawione. Chora trzustka u psa oznacza, że trzeba jak najszybciej wprowadzić dietę niskotłuszczową. Dobrym pomysłem jest suplementacja kwasami tłuszczowymi omega-3. Dbanie o odpowiedni poziom aktywności psa jest kluczowe w leczeniu i profilaktyce chorób trzustki. W ten sposób można uniknąć otyłości i nadwagi. Najlepiej kupować produkty od sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Choroba trzustki u psa może się tak naprawdę pojawić w każdym wieku. Do tego może rozwijać się przez długi czas i nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. Można śmiało powiedzieć, że w przypadku ostrego zapalenia trzustki konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Najlepszym narzędziem do walki ze schorzeniami trzustki jest sumiennie stosowana dieta lekkostrawna i niskotłuszczowa.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij