kra-kra.pl

Blog tematyczny o psach i kotach.

Psy

Perfumy damskie, które długo pachną – jak wybrać trwały zapach?

Perfumy damskie, które długo pachną – jak wybrać trwały zapach?

Każda kobieta uwielbia długotrwały zapach perfum, który towarzyszy przez cały dzień. Niestety często zdarza się tak, iż mimo wysokiej ceny perfumy nie są trwale i już po kilku godzinach zapach ulatnia się. Warto wiedzieć, co wpływa na to, by zapach był nie tylko piękny, ale także trwały.

Perfumy damskie – intensywność

Podstawowym czynnikiem, który ma wpływ na intensywność i trwałość zapachów damskich perfum jest stężenie eterycznych olejków. Perfumy damskie które długo pachną mają duże stężenie olejków i dlatego też przyjemna woń wydobywająca się ze szklanego flakonika jest tak trwała. Olejki eteryczne najczęściej rozpuszcza się w etanolu, gdyż jest to bardzo dobry nośnik, który przedłuża termin ważności perfum oraz zabezpiecza je przed drobnoustrojami.

Od czego zależy intensywność?

Oryginalne zapachy, które długo pozostają na skórze cechują się dobrym składem. Na wstępie analizy składu perfum warto zobaczyć, czy są to faktycznie perfumy, woda toaletowa czy perfumowana. Te trzy rodzaje różnią się od siebie ilością olejków eterycznych. Perfumy posiadają ich od 20% do 40%. W wodach perfumowanych stężenie to wynosi między 10 a 20%, natomiast wody toaletowe posiadają tylko od 5 do 10%.
Największą przychylność klientów zyskują wody perfumowane, gdyż mają korzystną cenę i zapach utrzymuje się stosunkowo długo. Na trwałość zapachu mają wpływ zastosowane nuty zapachowe. Można wyróżnić trzy:
• nuty głowy,
• nuty serca,
• nuty głębi.
Nuty głowy to zapach wyczuwalny tylko od razu po rozprzestrzenieniu perfum na skórze. Maksymalnie utrzymują się do kilkunastu minut. Nuty serca najbardziej nadają perfumom określonego charakteru. Są wyczuwalne do około 30 minut. Ostatnie – nuty głębi – to olejki zapachowe, które najdłużej pozostają na skórze i to one odpowiadają za trwałość i intensywność perfum.
Jeśli oryginalne perfumy nie posiadają nut głębi nie będą trwale i zapach będzie wyczuwalny na skórze maksymalnie godzinę lub dwie. Nuty głębi to zazwyczaj wanilia, cedr, piżmo. Często znajdują się w kompozycjach orzeźwiających i lekkich.

Trwałość perfum – inne czynniki

Oprócz nut zapachowych wymienionych wcześniej na trwałość perfum mają wpływ czynniki, które nie są zależne od producentów zapachów. Często bowiem zdarza się tak, iż na jednej osobie zapach utrzymuje się bardzo długo, a ten sam perfum na innej osobie będzie się szybko ulatniał. Mają na to wpływ czynniki takie jak: temperatura ciała, nawilżenie skóry oraz środowisko bakteryjne. Co ważne, jeśli zapachy mają się na skórze utrzymywać dłużej warto zadbać o jej odpowiednie nawilżenie. Tak więc, każda osoba posiada indywidualne predyspozycje do trwałości perfum na skórze. Osoby z suchą skórą mogą mieć problem z utrzymywaniem się zapachów.

Trwałość perfum zależy w dużym stopniu od użytych w procesie produkcji nut zapachowych. Nie bez znaczenia jest także rodzaj użytych olejków olejków eterycznych i ich intensywność. Nawet oryginalne zapachy mogą nie utrzymywać się długo na skórze, która nie jest dobrze nawilżona, dlatego też warto zadbać o ten aspekt.

Udostępnij