kra-kra.pl

Blog tematyczny o psach i kotach.

Psy

Kiedy przeprowadza się weterynaryjne badania biochemiczne?

Kiedy przeprowadza się weterynaryjne badania biochemiczne?

Badania biochemiczne należą do najpopularniejszego, obok morfologii krwi, rodzaju badań diagnostycznych. Najczęściej stosowane są w diagnostyce chorób, monitorowaniu efektów terapii oraz do ustalenia obszaru objętego przez zmiany patologiczne. Pozwalają przy tym na ocenę funkcjonowania narządów wewnętrznych. W dzisiejszym artykule dowiesz się, kiedy warto przeprowadzić badania biochemiczne.

Na czym polegają badania biochemiczne?

Badanie biochemiczne polega na określeniu poziomu stężenia produktów przemiany materii, enzymów i jonów w organizmie. Głównym celem diagnostyki jest ocena funkcjonowania narządów miąższowych, do których należą m.in. nerki, trzustka i wątroba. Analiza krwi umożliwia ponadto zbadanie stężenia witamin, fruktozy i glukozy. Weterynarze mogą kontrolować jednocześnie aktywność niektórych enzymów. Staje się tym samym ważnym narzędziem diagnostycznym, pozwalającym na dopasowanie optymalnego sposobu terapii.

Coraz więcej gabinetów i lecznic weterynaryjnych wyposażonych jest w profesjonalny sprzęt do przeprowadzania analizy biochemicznej. Sprzęt diagnostyczny dostępny na stronie: https://weterynaria.cormay.com/chemia-kliniczna/ umożliwia sprawne przeprowadzanie badań, dając dostęp do ważnych informacji. 

Kiedy należy przeprowadzić badania biochemiczne?

Badania biochemiczne można wykonywać zarówno w celach profilaktycznych, jak i diagnostycznych. Ułatwiają szybkie potwierdzenie wstępnej diagnozy. Stają się przydatne m.in. podczas rozpoznawania chorób tarczycy. Zbyt wysokie lub niskie stężenie hormonów T4 i fT4 może świadczyć o rozwijającej się niedoczynności lub nadczynności gruczołu. Badania biochemiczne można wykonać także w przypadku podejrzenia cukrzycy lub chorób nerek.

Bardzo często nawet niewielkie zmiany w zachowaniu pupila mogą świadczyć o rozwijających się problemach zdrowotnych. Niepokój opiekunów powinna wzbudzić m.in.: utrata apetytu, ospałość, apatia lub nadmierne pobudzenie. Każdy właściciel kota lub psa powinien udać się na konsultację również w przypadku wystąpienia zachowań agresywnych, utraty wagi, zmian wyglądu sierści oraz uporczywego drapania się w jednym miejscu. W przypadku kotów ważnym sygnałem są także problemy z wypróżnianiem i oddawaniem moczu oraz załatwianie się poza kuwetą. W przypadku wystąpienia wspomnianych objawów konieczne może okazać się przeprowadzanie dalszych badań biochemicznych oraz morfologii.

Sprawdzony sprzęt diagnostyczny do przeprowadzania badań biochemicznych

Ciągły rozwój technologiczny pozwala na stworzenie dokładnych urządzeń diagnostycznych, wyróżniających się prostą obsługą. Zaawansowane analizatory Cormay doskonale sprawdzą się w roli dodatkowego wyposażenia każdej kliniki i przychodni weterynaryjnej. Umożliwią szybkie przeprowadzenie badań diagnostycznych. Wyniki staną się ważną wskazówką podczas dobierania sposobu dalszego leczenia. Urządzenia można wykorzystać przy tym w celach profilaktycznych oraz podczas monitorowania skuteczności wdrożonej terapii.

Testy biochemiczne pozwalają na szybkie uzyskanie wyniku, ułatwiając tym samym natychmiastowe podjęcie leczenia. Warto pamiętać o tym, że w wielu przypadkach czas ma ogromne znacznie. Zewlekanie z rozpoczęciem terapii może doprowadzić do znacznego pogorszenia się zdrowia zwierzęcia. Natychmiastowe wyniki pozwolą na zmniejszenie ilości wizyt, redukując jednocześnie stres, który często towarzyszy zwierzętom u weterynarza. W urządzeniach zyskasz dostęp do 35 parametrów biochemicznych, dzięki którym stworzysz własne pakiety diagnostyczne.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij