kra-kra.pl

Blog tematyczny o psach i kotach.

Psy

Jakie jedzenie dla psa wybrać?

Jakie jedzenie dla psa wybrać?

Temat jakim jest jedzenie dla psa, nie jest prosty. Prawidłowe żywienie psów to rozbudowana gałąź wiedzy, która przez ostatnie lata bardzo się rozwinęła. Przyniosło to dużo pożytku naszym czworonogom. Dzięki temu możemy karmić je lepiej, smaczniejszą i zdrowszą karmą, która jest dostosowana specjalnie do nich. Odpowiednie żywienie psa jest bardzo ważne, bo dobrze karmiony pies to szczęśliwy i zdrowy zwierzak.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wybrać najlepsze jedzenie dla psa
  • czym się kierować w wyborze karmy suchej

Jak wybrać najlepsze jedzenie dla psa?

Wybierając pokarm dla naszego psa musimy zwrócić uwagę na parę ważnych rzeczy. Po pierwsze trzeba wziąć pod uwagę wiek i wielkość zwierzaka. Jedzenie powinno się dostosowywać do wieku psa. Szczeniaki potrzebują dużej ilości kalorii, aby szybko rosnąć, szczególnie w pierwszych 5 miesiącach życia. W trakcie fazy wzrostu potrzebują one wapnia, białka i składników odżywczych. Po to, aby się szybko rozwijać. Najlepszą karmą w tym przypadku będzie ta, która zawiera dużo mięsa. Dorosłe psy mają rożne potrzeby. Starsze potrzebują nie kalorycznej karmy z błonnikiem, aby był chronione przed nadwagą. Wielkość naszego czworonoga jest ważna, ponieważ potrzeby fizyczne małych i dużych zupełnie różnią się od siebie. Większe rasy będą potrzebowały pokarmów. które dostarczą im więcej energii.

Drugą ważną rzeczą są specjalne potrzeby psa. Zwraca się tutaj uwagę na: alergie, wrażliwy żołądek, problemy skórne czy kilka dolegliwości w tym samym czasie. Wielu producentów karm ma w swojej ofercie takie, które odpowiadają za poszczególne potrzeby związane ze zdrowiem psa. 

jedzenie dla psa

Ostatnią rzeczą warta przemyślenia jest dylemat między karmą suchą a mokrą. Te pierwsze cieszą się większą popularnością, gdyż są wygodne w porcjowaniu, przechowywaniu i podawaniu. Obecnie są tak tworzone, aby optymalnie zaspokajać potrzeby żywieniowe naszych czworonogów. Zaletą karmy suchej jest to, że wzmacnia zęby psa. Pokarm mokry natomiast stanowi świetny dodatek do suchego, ponieważ go zmiękcza dostarcza dodatkowego nawodnienia.

Czym się kierować w wyborze karmy suchej?

Ogólna zasada głosi, że dobre jedzenie dla psa powinno składać się z około 80% produktów pochodzenia zwierzęcego w postaci suszonej lub świeżej oraz w 20% z warzyw, owoców i ziół. Czasami do receptur dodawane są składniki, których celem jest poprawa smaku oraz wartości. Skład karmy powinien być konkretny i przejrzysty, a mięso powinno królować na samym jego szczycie. Najmniej powinna mieć zbóż. 

Wysokiej jakości karmy dla psów zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i -6, a także witaminy, mikroelementy i pierwiastki śladowe. Psi organizm jest przyzwyczajony do spożywania białek i tłuszczów w dużych ilościach. Z tego powodu dobry pokarm musi się składać przede wszystkim z tych mikroskładników i zmniejszonej ilości węglowodanów. 

Zdarzają się przypadki, gdzie producent podaje dzienne racje pokarmu dla psów w danym wieku i o danej wadze. Jednak zwróć uwagę na to, że każde zwierzę jest inne. Jeśli nie wiesz jakie zapotrzebowanie ma twój pupil, skorzystaj z porady weterynarza. 

Udostępnij