kra-kra.pl

Blog tematyczny o psach i kotach.

Lifestyle

Jak dbać o bezpieczeństwo podczas jazdy na koniu?

Jak dbać o bezpieczeństwo podczas jazdy na koniu?

Dla wielu osób możliwość jazdy konnej to niezwykłe doświadczenie, które z czasem często staje się wyjątkową pasją. Warto jednak pamiętać, że jest hobby, które wymaga starannie dopracowanych umiejętności oraz dobrej komunikacji ze zwierzęciem. Dlatego niezwykle ważne okazują się profesjonalne szkolenia, które odbywają się między innymi w stadninach. Oprócz tego istnieje kilka kluczowych zasad, które wpływają na większe bezpieczeństwo podczas jazdy na koniu. W poniższym artykule omówimy najważniejsze z nich i przedstawimy kilka praktycznych porad na udaną jazdę.

Wybór odpowiedniego konia i akcesoriów — o czym warto pamiętać?

Podczas pierwszych przejażdżek na koniu często korzysta się z akcesoriów oferowanych przez wybraną stadninę. Mimo to, jeśli chcemy nauczyć się jeździć i współpracować z koniem, po pierwszych treningach powinniśmy zainwestować we własny sprzęt. Duże znaczenie ma między innymi dobrze dobrane siodło, wędzidło oraz ubrania, które będą dla nas komfortowe, pozwolą skórze oddychać i nie będą krępować ruchów. W profesjonalnych stajniach często można liczyć na porady trenerów, którzy doradzą, na co przede wszystkim zwrócić uwagę podczas takich zakupów.

Oprócz wyboru odpowiedniego wyposażenia warto pamiętać, że w stadninie każdy koń ma inny charakter. Ponadto może być również wyszkolony w różnym stopniu. Dlatego dobrym pomysłem jest wcześniejsze zapoznanie się ze zwierzętami i dobranie ich pod względem osobowości, w czym również może pomóc trener z danej stadniny. Jednocześnie taka osoba nauczy nas, jak obchodzić się z koniem i jak odczytywać jego mowę ciała, która podczas jazdy ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. 

Noszenie kasku ochronnego i podróże w grupie — dlaczego warto się na nie zdecydować?

Z kasków ochronnych korzystają nie tylko osoby początkujące, ale również osoby, które pracują w stadninach i każdego dnia mają kontakt z końmi. Podczas jazdy kask chroni głowę przed różnego rodzaju urazami, które mogą powstać w wyniku upadku, uderzenia czy niekiedy kopnięcia przez zwierzę. Dlatego warto go zabierać nawet na krótkie dystanse. Ponadto, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z regularnymi treningami, warto zdecydować się na dodatkowe ochraniacze, na przykład na łokcie czy kolana.

Co więcej, oprócz zastosowania niezbędnych zabezpieczeń szczególnie na początku powinniśmy unikać konnych podróży w pojedynkę. Profesjonalna stadnina, taka jak Stajnia Iskra, oferuje różnego rodzaju szkolenia oraz obozy, podczas których można nie tylko wiele się nauczyć, ale także odbyć kilka ciekawych przejażdżek po okolicy. Dzięki obecności doświadczonego trenera lub innych jeźdźców zyskujemy większe bezpieczeństwo na wypadek awaryjnych sytuacji.

Podczas jazdy konnej poza terenem ośrodka należy również zwrócić szczególną uwagę na otoczenie. Warto unikać hałaśliwych, zatłoczonych miejsc, które mogłyby rozproszyć konia. Ponadto niebezpieczne mogą także okazać się dzikie zwierzęta, które rozproszą lub zaniepokoją konia podczas jazdy. Z tego powodu duże znaczenie ma odpowiednia technika oraz sprawne rozpoznawanie emocji zwierzęcia, które pozwoli nam na szybką reakcję.

Udostępnij