Bez względu na to, czy mamy do czynienia ze szczeniakiem, czy z dorosłym psem, gdy pies sika w domu jesteśmy skonfrontowani z niemałym problemem. Na szczęście, nie jest to problem, z którym nie bylibyśmy w stanie sobie poradzić.
Dlaczego pies sika w domu?
Nie ma jednej przyczyny, dla której pies sika w domu. Pierwszym krokiem na drodze prowadzącej ku oduczeniu go tego jest więc zrozumienie źródeł takiego zachowania. Diagnoza jest stosunkowo prosta, gdy mamy do czynienia ze szczeniakiem. Nauka zasad czystości w domu nie jest przecież łatwa, a wypadki się zdarzają, zwłaszcza że piesek sam nie rozumie jeszcze najlepiej tego, jak reaguje jego organizm. Bywa jednak i tak, że pies sika w domu z ekscytacji. To również cecha typowa dla szczeniąt, choć wpadki zdarzają się także dorosłym psom, gdy mają szczególnie wielkie powody do radości. Psy mogą też sikać w domu celowo – po to, aby zaznaczyć swoje terytorium. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli przynosimy do domu nowe przedmioty pochodzące z miejsc, w których mogły przebywać inne psy. Niestety, w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest kastracja lub sterylizacja, choć w sprzedaży dostępne są też spraye, których zapach powinien zniechęcać psy do takich praktyk.
Kwestie medyczne a sikanie psa w domu
Sikanie psa poza miejscami do tego przeznaczonymi może być też sygnałem świadczącym o tym, że stan zdrowia zwierzęcia pozostawia wiele do życzenia. Lista stanów chorobowych, które mogą objawiać się w ten sposób, jest przy tym dość długa. Najczęściej mamy do czynienia z infekcjami dróg moczowych oraz z kamieniami, które tworzą się w pęcherzu moczowym. Psy mogą jednak zmagać się również z chorobami nerek, zaburzeniami prostaty, a nawet z cukrzycą. Zwierzaki załatwiają się w domu także wtedy, gdy czują się niekomfortowo ze względu na stres, z którym nie umieją sobie radzić. To jedna z częstszych oznak lęku separacyjnego u młodych psów, sikanie w domu może być jednak również efektem pojawienia się w domu nowego zwierzaka, a nawet – członka rodziny. Załatwianie się w domu jest też częstą reakcją na zmiany w harmonogramie, których pieski bardzo nie lubią.
Jak postępować, gdy pies sika w domu
Jeśli pies załatwia się w domu, nie trzeba obawiać się, że ten poważny problem będzie się utrzymywał latami. Co jednak wydaje się równie ważne – trudno zakładać, że rozwiąże się on bez naszego udziału. Pierwszym zadaniem spoczywającym na barkach opiekuna jest więc próba odpowiedzi na pytanie o to, co sprawia, że pies reaguje właśnie w ten sposób. Warto też pamiętać, że strata panowania nad sobą przez opiekuna nie tylko nie rozwiąże problemu, ale może doprowadzić do tego, że stanie się on jeszcze bardziej złożony.
Nie ma jednej przyczyny sikania psa w domu, a co za tym idzie, trudno tez liczyć na jedno rozwiązanie tego problemu. Czasem pomoże więc zapewnienie psu dodatkowych atrakcji pod naszą nieobecność, niekiedy zaś już samo przesunięcie w czasie ostatniego spaceru może rozwiązać problem. Warto pamiętać też o tym, że w każdej chwili można dziś skorzystać ze wsparcia specjalisty – weterynarza lub psiego psychologa.
Tekst został stworzony przy współpracy z https://www.lux-vet.pl/uslugi/behawiorysta/.