kra-kra.pl

Blog tematyczny o psach i kotach.

Psy

Ile powinien jeść pies – najważniejsze wskazówki

Ile powinien jeść pies – najważniejsze wskazówki

Szczęśliwy pies jest najedzony, jest jednak również zwierzęciem, którego nie doprowadziliśmy do przejedzenia. Mając to na uwadze nie dziwi zasadność często powtarzającego się pytania o to, ile powinien jeść pies. Odpowiedź na nie różni się w zależności od tego, z jakiej rasy psem mamy do czynienia. Nie bez znaczenia jest również to, w jakim jest wieku i na ile jest aktywny.

Karmienie psa jako wyzwanie

Opiekunowie psów mają na sumieniu co najmniej kilka błędów związanych z jego karmieniem. Jednym z największych jest niewłaściwe dawkowanie karmy. Posiłki szykowane z myślą o czworonogu nie mogą być zbyt obfite. Zbyt małe porcje mogą się jednak okazać równie niebezpieczne. Pies przekarmiony jest zagrożony nadwagą wpływającą na całe jego dorosłe życie. Pies, który je za mało może zmagać się zarówno z niedoborami pokarmowymi, jak i z zaburzeniami wzrostu.

Ile suchej karmy dla psa?

Pytanie o dawkowanie karmy jest ważne bez względu na to, w jakim wieku jest pies. Nie da się jednak ukryć, że ma szczególnie duże znaczenie w przypadku szczeniąt oraz tych psów, które ciągle jeszcze rosną. Organizm takich psów wymaga nie tylko wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach, ale również aktywności fizycznej. O błąd i doprowadzenie szczeniaka do nadwagi wcale nie jest trudno.
Chcąc upewnić się, że pies otrzymuje takie ilości mokrej i suchej karmy, jakich potrzebuje, najlepiej postawić na posiłki dedykowane konkretnej rasie. Jest to ważne, bo karmy dla szczeniąt ras miniaturowych i małych mają nieco inny skład niż te, które serwuje się szczeniętom ras średnich oraz dużych.

Jak często karmić psa?

Pytanie o częstotliwość karmienia pojawia się coraz częściej. Wypada zresztą cieszyć się z tego, że również ten problem jest poruszany, bo generuje spore niejasności. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że ryzykowne jest podawanie zwierzęciu w jednym posiłku całej porcji karmy przewidzianej na dany dzień. Może się okazać, że doprowadzi to nie do zaspokojenia jego potrzeb, ale do poważnych problemów z trawieniem na czele z biegunką i wzdęciami. Ponownie wypada przypomnieć, że bardzo duże znaczenie ma to, w jakim wieku jest pies, jak jest duży i jakiej jest rasy. Nie da się jednak ukryć, że w każdym przypadku tak dla psa, jak i dla opiekuna ważne jest to, aby posiłki były podawane o stałych porach.
Gdy mamy do czynienia ze szczeniakami, zwykle zaleca się podawanie im od czterech do pięciu posiłków dziennie. Pierwsze zmiany można zacząć wprowadzać po ósmym tygodniu życia psa. Wtedy liczbę posiłków można zmniejszyć o jeden dbając, oczywiście, o to, aby porcje karmy były odpowiednio duże. Po około 7 miesiącach karmienie szczeniaka może ulec zmianie. Jeśli nie ma do tego przeciwwskazań można go karmić tak, jak karmi się dorosłego psa. Mniejsze psy przez cały czas powinny otrzymywać trzy posiłki w ciągu dnia. Psy reprezentujące większe rasy mogą jeść dwa razy dziennie. Bez względu na rasę i wiek psa warto też pamiętać, że przynajmniej przez godzinę po posiłku nie należy zachęcać go do przesadnej aktywności.

Udostępnij